Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Bronisław Geremek » Teksty » Artykuły w gazetach » Corriere della Sera: Nie zostawiać Irlandii poza UE (Gazeta Wyborcza, 16 czerwca 2008)

Corriere della Sera: Nie zostawiać Irlandii poza UE (Gazeta Wyborcza, 16 czerwca 2008)

W opublikowanym dzisiaj wywiadzie były szef polskiego MSZ wyraził opinię, że byłoby to "upokorzenie obywateli irlandzkich". Geremek zauważył jednocześnie, że drugie referendum w Irlandii niosłoby za sobą ryzyko "przekreślenia wiarygodności UE".

- Ale po zakończeniu ratyfikacji można by wprowadzić przynajmniej kilka modyfikacji do traktatu w drodze konferencji międzyrządowych. Taki scenariusz preferuję - powiedział Geremek.

Eurodeputowany zdecydowanie sprzeciwił się koncepcji Europy dwóch prędkości, bo to jego zdaniem doprowadziłoby do podziału państw "na pierwszą i druga ligę".

- Unia Europejska jest niezwykle silnym czynnikiem jedności, nie redukujmy jej tylko do wspólnoty monetarnej. Pomyślmy o ostatnim kryzysie gazowym: zależność energetyczna od Rosji szkodzi nie tylko Polakom, Słowakom i Litwinom. Na wspólne problemy trzeba znaleźć wspólne rozwiązania, musimy pozostać zjednoczeni - powiedział Geremek, przebywający w tych dniach w Mediolanie.

Polski eurodeputowany sparafrazował słynne hasło wyborcze Billa Clintona w kampanii wyborczej w 1992 roku: "gospodarka, głupcze". - Dzisiaj powiedziałbym: "solidarność" - zauważył Geremek.

Jego zdaniem "pół wieku po podpisaniu Traktatów Rzymskich Unia Europejska jest wciąż prawdziwym sukcesem XX wieku, poszarpanego przez wojny i totalitaryzmy".

Źródło: PAP