Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Prezydent Bronisław Komorowski otworzył konferencję Europe and US in a Changing World

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył konferencję Europe and US in a Changing World

- Bronisław Geremek jest dla mnie patronem tego sposobu myślenia, który doprowadził nas do UE i NATO, a który cały czas powinien być wyznacznikiem polskiej polityki - powiedział Prezydent Komorowski w przemówieniu inagurującym konferncję Europe and US in a Changing World.

Nagrania wideo z konferencji w bibliotece multimedialnej.

Przemówienie Prezydenta Bronisława Komorowskiego na otwarciu konferencji

 - Przypomnienie dorobku Bronisława Geremka jest ważnym elementem debaty nad teraźniejszością - powiedział w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Prezydent Bronisław Komorowski, witając gości konferencji.

Bronisław KomorowskiPrezydent wspominał jedną ze swoich rozmów z Bronisławem Geremkiem: "Ilekroć jestem w Paryżu, staram się udać na Place de Vosges w Paryżu i myślę tam zawsze o Bronisławie Geremku. Gdy byliśmy razem w obozie internowania, Profesor zapytał mnie pewnego razu: 'Panie Bronku, a był Pan w Paryżu?' 'Nigdy nie byłem.' - odpowiedziałem. - 'Na pewno Pan będzie. Niech więc Pan pójdzie przede wszystkim na Place de Vosges. Pan jest historykiem, więc Pan to doceni.' Dla Geremka takie miejsca uosabiały ducha Europy."

Komorowski podkreślał, że w osobie Profesora uosabiał się fundament polskiej polityki zagranicznej, to znaczy stawianie na Unię Europejską i NATO.

"Zadaniem Polski jest umacnianie struktur opartych na wspólnej aksjologii"- mówił Komorowski - "Filarami bezpieczeństwa Polski są NATO i Unia Europejska"

"Dla mnie - mówił Prezydent Komorowski - Bronisław Geremek jest patronem tego sposobu myślenia, który doprowadził nas do UE i NATO i który cały czas powinien być wyznacznikiem polskiej polityki."

Przemówienie Adama Michnika na konferencji Europe and the United States in a Changing World 

- Używając określenia Leszka Kołakowskiego, można powiedzieć, że Bronisław Geremek był liberalno-konserwatywnym socjalistą. On łączył w sobie wszystkie te tradycje - wspominał Profesora Geremka Adam Michnik w swoim przemówieniu na rozpoczęcie konferencji.

Adam Michnik"Waga tej konferencji jest ogromna. Umożliwia ona spojrzenie w przeszłość i spojrzenie w przyszłość." - mówił Adam Michnik - "Chcę wierzyć, że  troska prof. Bronisława Geremka o kształt Europy, polskiej demokracji i polskości będzie tu pielęgnowana."

"Usłyszeliśmy ostatnio, że prof. Geremek należał do tych, którzy w Sierpniu 1980 nie chcieli uczciwego porozumienia i dążyli do kapitulacji." Rola takich ludzi jak Bronisław Geremek, premier Mazowiecki, Andrzej Wielowieyski była rolą przełomową. Próba pisania historii na nowo to podjęcie wzorów krótkiej Historii WKPb. Sam prof. Geremek nigdy nie sięgał po brudną broń oszczerstwa. Prof. Geremek zawsze chciał być po stronie tych "źle widzianych przez historię." Na tym opierały się jego wybory naukowe i dlatego też pojechał do robotników w Stoczni.

Adam Michnik wspomniał też, że gdy uwięziono Geremka i znaleźli się razem w więzieniu, lecz w różnych celach, krzyknął na cały głos "Bronisławie Geremku, trzymaj się!" A Profesor, znany dotychczas z powściągliwości, zachrypniętym głosem odkrzyknął: "Będę się trzymał!".

 

Wystąpienia Tadeusza Zielniewicza, dyrektora Łazienek Królewskich, Jolanty Kurskiej, prezes Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Adama Michnika.

Pierwszy dzień konferencji.

Drugi dzień konferencji.