Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Warsztaty historyczne w Fundacji Geremka 2018/2019

Warsztaty historyczne w Fundacji Geremka 2018/2019

Zapraszamy do kolejnej edycji programu edukacyjnego PRZEZ WSPÓŁCZESNOŚĆ DO HISTORII skierowanego do uczniów klasy 3 gimnazjalnych oraz do uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych z Warszawy i okolic.

Podobnie jak w latach ubiegłych prowadzimy nabór do trzech grup wiekowych: globalnej, europejskiej i polskiej.  Zgłoszenia przyjmujemy do 1 października 2018 r.

PRZEZ WSPÓŁCZESNOŚĆ DO HISTORII

Warsztaty historyczne to interaktywne, oparte na dyskusji zajęcia z historii współczesnej świata, Europy, Polski. Prowadzone są w formie seminaryjnej, co oznacza, że uczestnicy będą zobowiązani do przygotowania się z danego tematu – najczęściej będą proszeni o przeczytanie kilkudziesięciu stron tekstu dotyczącego omawianej w danym tygodniu problematyki oraz przygotowania opracowania zleconego przez wykładowcę. Pierwsza część zajęć poświęcona będzie dyskusji uczestników nad przeczytanym tekstem, przy udziale nauczyciela, jako moderatora dyskusji. Druga część zajęć poświęcona będzie poszukiwaniu źródeł bieżącej sytuacji w historii poszczególnych regionów świata, Europy, Polski. Tym razem uczniowie powinni opierać się na własnej wiedzy ogólnej, uzupełniając wzajemnie posiadane informacje.

Warsztaty będą odbywały się w co drugą sobotę. Przygotowujemy również weekendowy wyjazd seminaryjny dla uczestników programu.

Szczegółowy harmonogram, regulamin oraz kwestionariusz dla chętnych pod linkiem odpowiedniej grupy wiekowej:

warsztaty o tematyce globalnej
skierowane do uczniów III klas szkół gimnazjalnych oraz uczniów I klas szkół ponadgimnazjalnych/ ponadpodstawowych
 
warsztaty o tematyce europejskiej
skierowane do uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych
 
warsztaty o tematyce XX-wieczna historia Polski
skierowane do uczniów III klas szkół  ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych