Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Programy » Programy edukacyjne » PRZEZ WSPÓŁCZESNOŚĆ DO HISTORII » Dr Piotr Marciszuk

Dr Piotr Marciszuk

Polonista i filozof (Polonistyka UW, doktorat w IFiS PAN pod kierunkiem prof. Barbary Skargi), przez 10 lat pracownik naukowy IFiS PAN. Jest współautorem podręczników do filozofii dla gimnazjum, autorem książek "Nowa gnoza Arthura Koestlera" (1987) oraz "Literatura, filozofia, mit" (2008). Od wielu lat prowadzi wykłady dla nauczycieli polonistów poświęcone interpretacji dzieł literackich w kontekście filozoficznym. Wielokrotnie prowadził lekcje filozoficzne z uczniami gimnazjów i liceów. Ponadto, od 23 lat prowadzi własne wydawnictwo edukacyjne "STENTOR". Przez kilkanaście lat angażował się w działalność społeczną - przewodził wydawcom edukacyjnym w   Polskiej Izbie Ksiązki, przez dwie kadencje był też jej prezesem. Przez 11 lat reprezentował polskie środowisko wydawnicze i księgarskie w Brukseli, pełniąc funkcje wiceprezydenta i prezydenta Federacji Wydawców Europejskich.

Jego zdaniem filozofia w szkole jest niezbędna jako sztuka myślenia i dyskutowania o najważniejszych dla młodzieży kwestiach życiowych i światopoglądowych, a także jako najważniejszy kontekst dla wszystkich tekstów kultury, które - jeśli są wielkie - zawsze są filozoficzne.

Powrót do: Warsztaty historyczne


Koordynatorka projektu: Magdalena Witwicka

magdalena.witwicka@geremek.pl

+48 508 165 573