Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Programy » Programy edukacyjne » Polska w XX wieku

Polska w XX wieku

Polska w XX wieku - ogólnopolskie warsztaty historyczne im. prof. Bronisława Geremka to program skierowany do uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych oraz ich nauczycieli z całej Polski.

„Polska w XX wieku” składa się z 4 weekendowych zjazdów odbywających się w Warszawie od marca do czerwca 2016 r. Nauczyciele wezmą udział w zajęciach analizujących modele edukacji historycznej, warsztatach dotyczących krytycznej interpretacji źródeł. Poznają możliwości wykorzystania dzieł filmowych w dydaktyce na przykładzie „Śmierci prezydenta” Jerzego Kawalerowicza, „Róży” Wojciecha Smarzowskiego, filmowych obrazów Holocaustu, czy kronik filmowych PRL. Będą mogli spojrzeć na Powstanie Warszawskie z perspektywy polityki amerykańskiej.

W programie dla uczniów znajdują się warsztaty analizujące wiek XX poprzez najważniejsze fotografie reporterskie, zajęcia o życiu codziennym w przedwojennej, wielokulturowej Warszawie oraz Warszawie czasów okupacji. Uczniowie zapoznają się z postaciami takimi jak Jan Karski i Kazimierz Moczarski. W Muzeum Historii Żydów Polskich wezmą udział w warsztatach dotyczących postaw Polaków wobec Holocaustu. W programie przewidziano również warsztaty o mechanizmach dyskryminacji i uprzedzeń na podstawie przykładów z historii.  

Obie grupy spotkają się ze świadkami historii – fotografem Chrisem Niedenthalem oraz córką Kazimierza Moczarskiego, Elżbietą Moczarską; zwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wizyty w Warszawie będą wzbogacone o wieczorny program kulturalny stolicy.

Koszt udziału w projekcie uczniów i nauczycieli (tj. dojazd do Warszawy i powrót, przejazdy na miejscu, zakwaterowanie, posiłki w Warszawie, wstępy do muzeów w ramach programu) pokrywa Centrum im. prof. Bronisława Geremka.

Nabór do programu trwa do 19 lutego 2016 r.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o zapoznanie się z regulaminem, terminami i tematami zjazdów, a następnie wypełnienie odpowiedniego kwestionariusza. Podpisany kwestionariusz należy przesłąć pocztą na adres Fundacji Geremka lub wersję elektroniczną z zeskanowanym podpisem.

Pliki do pobrania:

Program IV zjazdu (aktualizacja)
Regulamin
Kwestionariusz ucznia
Kwestionariusz nauczyciela
Biogramy prowadzących

Partnerem programu jest Dom Spotkań z Historią, www.dsh.waw.pl., Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, www.wcies.edu.pl oraz Muzeum Historii Żydów Polin www.polin.pl.

 

 

     Partner finansowy:

1.       Kwestionariusz ucznia